Моя сторінка


Презентація виступу про національно-патріотичне виховання
Урок
Інтимна лірика Лесі Українки.Поезія в прозі «Твої листи завжди пахнуть зів`ялими трояндами»  10 клас
Цілі уроку:
Навчальні:
ознайомитися з  інтимною лірикою поетеси, схарактеризувати композиційні та ритмомелодійні особливості, образи-символи,розширити і поглибити знання учнів з теми "Інтимна лірика Лесі Українки", узагальнити знання з біографії письменниці
                   Учні повинні знати:
ü Інтимну лірику поетеси.
Учні повинні вміти:
ü робити ідейно-художній аналіз поезії, висновки;
ü обґрунтовувати  зроблені висновки;
Розвиваючі:
ü розвиток навичок  ідейно-художнього аналізу поетичних творів;
ü розвиток навичок дослідницької діяльності;
ü розвиток вміння робити висновки зі спостережень;
Виховні:
ü формування інтересу до вивчення творчості Лесі Українки;
ü виховувати любов до «слова у вірші» як могутнього засобу впливу на духовність, інтелект людини.
Технологія: інтерактивна
Наочність, обладнання та програмні засоби: твори Лесі Українки,мультимедійний проектор та дошка, презентація, додатки з завданнями, 
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Бесіда
·        Яким  постає перед нами образ Лесі Українки  після розгляду її громадянської лірики?
·        Як розкривається образ України в ліриці поетеси?
·        Спростуйте або обґрунтуйте думку, що Леся Українка — народний поет.
 ІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів.
 Повідомлення теми й мети уроку
На попередніх уроках ми з вами познайомилися з Лесею Українкою як борцем, громадянином, кволою фізично, але сильною духом. Але даваймо не забувати, що Леся Українка передусім жінка. А у слово «жінка» ми вкладаємо такий зміст, як весна, кохання, ніжність, родина. Сьогодні саме такою ми спробуємо осягнути величну поетесу, знайти в її ліриці близькі мотиви.
 ІІІ . Спийняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
 Слово вчителя
Небагато — всього лише кілька поезій — розповідають про її інтимні почуття. Судячи з того, що нам  пощастило прочитати із творчості , найбільше значення в житті поетеси мали двоє чоловіків. Другий (виходячи із послідовності знайомств), Климентій Квітка, був її однодумцем, товаришем, порадником і — законним чоловіком. Перший, Сергій Мержинський, був її пристрасною любов’ю.
Учні готували презентацію, коментують її.
Презентація 1
Робота з дод №1
Слухаючи презентацію, зробіть асоціативне гроно. Якою ж вона була наша Леся Українка та якими рисами був наділений Сергій Мержинський.
Асоціативне гроно
 


        Леся Українка                                                                       Сергій Мержинський


 Що могло поєднати цих людей? Зробити висновок і записати .
Підведення підсумку .
Спробуйте  уявити, про що б цікаве ви дізналися, якщо б довелося  стати свідками  такої  зустрічі та розмови?
Зустріч Сергія Мержинського і Лесі Українки
(Рольова  гра)
А: Зустрілися дві Самотності…Леся Українка і Сергій Мержинський. Трагічна і безмежно сумна історія кохання без взаємності. Багато в чому різні люди..
С: Геніальна українська поетеса
Л: Та інтелігентний, сповнений благородних поривань син армійського офіцера.
А: Ці люди не могли не зустрітися. Кожному з них доля зробила щедрий подарунок.Сергію - найвірнішого і найщирішого друга, Лесі – перше і єдине  в житті кохання.Тонкою, лагідною вдачею вони були подібні один до одного.
Л: Нескінченні, невичерпні ромови з ним відкривали мені нові світи незнаних уявлень і почуттів.
С: А вона будила в мені нову мрію життя.
А: Вони познайомилися влітку 1897р в Ялті, перебуваючи там на лікуванні. А через рік зустрілися знову.
Л: Він розумів мене, як ніхто інший. Вірив, як своєму найближчому другу.
А:Адже по-справжньому розуміти Лесю  могла тільки  непересічна особа.
Л:Мене вражала краса і чистота цієї людини, постійне внутрішнє горіння.
С: Наше знайомство й справді переросло у велику дружбу, ціни якій у житті не існує.Ця жінка- мій однодумець, найкращий друг, завжди порада і підтримка.
Л:Наші стосунки-ніж у моєму серці, якщо його дістати, воно зійде кровю. Але я терплю, бо кохаю, безмежно кохаю.
А: Але їхні  стосунки  були приречені, бо він кохав іншу жінку. У своїх листах додому Леся виливала увесь біль і сум..
Л: Пише і озвучує листа до матері :»Не питай мене ні про що, моя мамочко!Як тільки сідаю писати до нього, думаю тільки про те, що я його люблю, без міри люблю.Але він не любить мене, і я нещасна. Я знаю це і сама себе палю вогнем.»
Отже, якими нам уявляються ці люди, що могло їх поєднувати?   Зробити висновок і записати.
Леся Українка
Сергій Мержинський
Молода, тендітна, ніжна, хвора, сильна духом, борець, справжня громадянка своєї країни
Сильний духом, хворий, самотній, скромний, стриманий, активний борець, талановитий
 Підведення підсумку: Обоє були самотніми і відчули якесь тяжіння один до одного;прагнення віддати себе до останку справі визволення народу (Слайд)
  Їхні стосунки-це історія
 




Товариської підтримки
Сердечної приязні
Вірної дружби
Душевного єднання
Високої духовності
Нездійснених мрій
Вічної розлуки
Гіркої самотності

Учитель: Так, Леся горіла цими почуттями, але не спалила себе повністю. І дійсно, те полумя , що жило в серці Лесі Українки , не вмерло, воно живе й досі.Це її інтимна  лірика. Вона ніколи  ніким не повторена ні в мотивах ні в образах, ніколи не друкована за життя поетеси. Це найболючіша, найпрекрасніша, найшляхетніша часточка  жіночої душі.  Це було щось вище за щасливу земну любов. Під враженнями почуттів з’явилися вірш у прозі «Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами», поезії «Все-все покинуть, до тебе полинуть…», «Уста говорять: «Він навіки згинув!..»».
 Найкращі й нечисленні інтимні вірші Лесі Українки присвячені саме йому. Хоча їх продиктували, на жаль, горе, скорбота, страх перед утратою коханого.
Завдання для учнів: Ознайомившись  з поезіями Лесі Українки  “Уста говорять: «Він навіки згинув!»” та «Все-все покинуть, до тебе полинуть» ,  необхідно заповнити таблицю додаток №2. Пояснити написане.
(Для вчителя)


Вірш
Завдання
Узагальнення
«Все- все покинуть, до тебе полинуть»
 Із чим асоціюється образ коханого  в свідомості ліричної героїні? Як це характеризує її душевний стан?


Які художні засоби використовує поетеса для характеристики настрою ліричної героїні?

«Все- все покинуть, до тебе полинуть»
·        Тема: боротьба ліричної героїні зісмертю за життя коханого.
·        Ідея: зображення готовності ліричної героїні не просто розділити життєвий фатумкоханого, а й викликати на двобій смерть.


«Уста говорять: «він навіки згинув!» [7.06.1901]
·         Тема: втрачене щастя, щопішло за обрій, звідкинема вороття.
  • Ідея: ствердженняневмирущостікохання.
Образ коханого асоціюється  із зламаним цвітом, згубленим світом, із втратою чогось найдорожчого. Душевний стан  - це  розпачі, душа бореться за життя, вона здатна викликати на двобій навіть смерть.
Художні засоби:Порівняння: струна, як сльоза;
Анафора: Чи, чи; мій, мій.
Рефрен: Я тут, я завжди тут, я все   з тобою.
Антитеза:Тебе нема, але я все з тобою; щастя і горе.
Звертання: Мій єдиний, мій зламаний цвіте.
Епітети:Лагідна луна, струна тремтяча,ворожі сновидіння, зла мара.
Метафори:Душу опановують примари, тремтять у серці квіти,
Повторення: все-все, тремтить-бринить.
Як ці худ. засоби передають настрій ліричної героїні?
Настрій сумний, передчуття втрати, сум і біль через це.
«Уста говорять: “Він навіки згинув!..”»
Аналіз поезії в прозі«Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами…»
Теорія літератури  :Поезія в прозі – невеликий прозовий твір, близький до вірша ритмічністю мови, емоційністю і ліризмом.
Виразне читання твору  учнями. Робота з додатком 3.
Учитель.Скажіть, як ви сприйняли цей твір? Які почуття він викликає? Зачитати та пояснити написане.
(Підсумок сказаного учнями)Це вистава про кохання, про це прекрасне таємниче почуття, яке, на жаль, не завжди буває безхмарним, радісно-щасливим, гармонійним, часто пов'язане з гіркотою, розчаруванням і навіть трагедіями. Але навіть і за таких обставинвононадає нам відчуттяповнотижиття, здатнепідноситилюдину, додаватиїйдуховноїсили.
Вчитель:Перед тим, як зробити лінгвоаналіз, зверніть увагу на презентацію, зроблену саме до інтимної лірики Лесі Українки.
Презентація учнів
Отже, попрацюймо над лінгвоаналізом поезії в прозі(Презентація 3)
Увага на слайди.
1.     «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами…».Що це? Лист? Послання? Лист-послання? Лист-відповідь? Лист-сповідь? Лист-прощання? Лист-предсмертна записка? Лист-передчуття?
2.     Коли написано твір?
Учитель: (1990р)Мержинський помирає у1901р. Отже, це передчуття близької смерті? Розлуки? Чи чогось неминучого?  Будь-який твір починаєм аналізувати з назви.
3.На що вказує назва «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами…»
Спробуємо проаналізувати кожне слово окремо, а також порядок їх у реченні.
4.Твої-присвійний займенник – від особового-ти.
Листи-послання, повідомлення, слова.(асоціації –розмова з тобою)
Завжди - т.б постійно.(асоціації –тривалість у часі)
Пахнуть-дієслово .(асоціації –аромат, що навіює спогади)
Зів’ялими- дієприкметник  .(асоціації –не смерть, але поступове відмирання, може, передчуття, відчуття наближення трагедії; у поєднанні з «пахнуть» - запах смерті)
Трояндами- квіти .(асоціації –символ кохання)
Отже, підводимо підсумок:Перефразувати назву довільно, поширеними реченнями. (твої листи-це звісточка про тебе.  Постійно думаю про тебе.Ти той, кого я ніколи не забуду. Ти – найважливіший у моєму житті.. Я кохаю тебе!)
·        Якого кольору цей лист?
·        Який настрій цього листа?Зіставте відповідність кольору і настрою твору.
·        Який музичний інструмент асоціюється у вас із цим твором?
·        Яка пора року асоціюється з цим твором?
·        Уявіть себе художниками-декораторами чи дизайнерами, що ви уявляєте, читаючи цей твір?
Слайд.
Для письменників кохання – наче світло в кінці тунелю: без нього життя перетворюється на темряву, бруд та вічні пошуки себе. Тому творчість будь-якого поета чи прозаїка – це передусім історія його кохання, зрад, інтриг і пристрастей. Такі історії не схожі між собою, кожна має свою родзинку та особливе значення, і в тому, мабуть, головна принада любові. Тому Лесі й довелося пережити  Кохання з ароматом троянд.
ГРА «Добери афоризм»
Оберіть афоризми, які найбільше підходять до нашої теми. (Слайд)

Володіння тим, чого бажаєш,є найвищим щастям.(Феофан Прокопович)
Мовчання інколи говорить більше, ніж слово.(Володимир Винниченко)
Найбільший біль – це той,що ми його ні з ким не розділили.(Степан Горлач)
На кого безталання нападе, тому нема ні в чім удачі.(Іван Котляревський)
Дожидатись страшного страшніше, ніж його переживати.(Панас Мирний)
Мовчання – це крик, обернений у себе.(Леонід Сухоруков)
Здушили сльози – не виходь на люди. Болить душа- не виявляй на вид. (Леся Українка)
Вч:  Оберігаючи свої інтимні почуття від пустих перемов, від міщанських пліток, Леся Українка не публікувала ці вірші за життя й заповідала довго не друкувати їх. Лише через кілька десятиліть після смерті поетеси вони побачили світ і явили читачам одну з найвеличніших ліричних драм світової літератури.
V. Висновок
Отже, який висновок можна зробити про інтимну лірику Лесі Українки?
Орієнтовні відповіді учнів:
( Інтимна лірика Лесі Українки дуже скромна за обсягом (може, з десяток чи трохи більше віршів, серед них поезія у прозі: «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами», «Все, все покинуть, до тебе полинуть», «Хотіла б я тебе, мов плющ, обняти», «Я бачила, як ти хиливсь додолу», «То, може, станеться і друге диво», «Уста говорять: він навіки згинув»,   «Квіток, квіток, як можна більше квітів» та інші). Вони  нічим не відрізняються від її громадянської чи філософічної поезії — але це трохи інша Леся, не тільки «дочка Прометея» , а вразлива любляча жінка, яка не ховає ні свої почуття, ні  свою слабкість. Цим її інтимна лірика близька усім і зрозуміла. Вона постає  перед нами як прекрасна  жінка, яка вміла любити…
Учитель:    Доповніть речення: «Слабка  жінка… може…бути…» (Слайд)
 VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів
 VІІ . Домашнє завдання
Підготувати усне висловлювання «Мотиви й образи інтимної  лірики Лесі Українки» ; читати драму-феєрію «Лісова пісня»; скласти тези характеристики драматичної спадщини Лесі Українки (на вибір).



Додаток №1
Асоціативне гроно
 


Леся Українка                                                                      Сергій Мержинський


Що могло поєднати цих людей? Зробити висновок і записати.


Додаток №2
Завдання для учнів: Ознайомившись  з поезіями Лесі Українки  Уста говорять: «Віннавікизгинув!»” та «Все-все покинуть, до тебе полинуть» , заповнити таблицю



 Уста говорять: «Він навіки згинув!»
А серце каже: «ні, він не покинув!»
Ти чуєш, як бринить струна якась тремтяча?
Тремтить-бринить, немов сльоза гаряча,
Тут в глибині і б’ється враз зі мною:
«Я тут, я завжди тут, я все з тобою!»
Так завжди, чи в піснях забути хочу муку,
Чи хто мені стискає дружньо руку,
Чи любая розмова з ким ведеться,
Чи поцілунок на устах озветься,
Струна бринить лагідною луною:
«Я тут, я завжди тут, я все з тобою!»
Чи я спущусь в безодні мрій таємні,
Де постаті леліють ясні й темні,
Незнані й знані, і наводять чари,
І душу опановують примари,
А голос твій бринить, співа з журбою:
«Я тут, я завжди тут, я все з тобою!»
Чи сон мені склепить помалу вії,
Покриє очі втомлені від мрії,
Та крізь важкі, ворожії сновиддя
Я чую голос любого привиддя,
Бринить тужливо з дивною журбою:
«Я тут, я завжди тут, я все з тобою!»
І кожний раз, як стане він бриніти,
Тремтять в моєму серці тії квіти,
Що ти не міг їх за життя зірвати,
Що ти не хтів їх у труну сховати,
Тремтять і промовляють враз зо мною:
«Тебе нема, але я все з тобою!»



«Все, все покинуть,до тебе полинуть,»


Все, все покинуть,
до тебе полинуть,
Мій ти єдиний,
мій зламаний квіте!
Все, все покинуть,
з тобою загинуть,
То було б щастя,
мій згублений світе!
Стать над тобою
і кликнуть до бою
Злую мару,
що тебе забирає,
Взять тебе в бою
чи вмерти з тобою,
З нами хай щастя і горе вмирає.


Вірш
Завдання
Узагальнення
«Все- все покинуть, до тебе полинуть»
 Із чим асоціюється образ коханого  в свідомості ліричної героїні? Як це характеризує її душевний стан?






Які художні засоби у своїх поезіях  використовує поетеса для характеристики настрою ліричної героїні?


«Уста говорять: “Він навіки згинув!..”»




Додаток №3Аналіз поезії в прозі «Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами…»
«Твоїлистизавжди пахнуть зов’ялимитрояндами…»

Твоїлистизавжди пахнуть зов’ялимитрояндами, ти, мійбідний, зів’ялийквіте! Легкі, тонкіпахощі, мовспогад про якусь любу, минулумрію. І ніщо так не вражаєтепермогосерця, як сіїпахощі, тонко, легко, але невідмінно, невідбороннонагадують вони мені про те, щомоєсерцевіщує і чому я вірити не хочу, не можу. Мійдруже, любиймійдруже, створений для мене, як можна, щоб я жила сама, тепер, коли я знаю іншежиття? О, я знала щеіншежиття, повнеякогосьрізкого, пройнятогожалем і тугою щастя, що палило мене, і мучило, і заставляло заламувати руки і битись, битись об землю, в дикому бажаннізгинути, зникнути з сьогосвіту, де щастя і горе так божевільно сплелись… А потім і щастя, і горе обірвались так раптом, як дитячеридання, і я побачила тебе. Я бачила тебе і раніше, але не так прозоро, а тепер я пішла до тебе всею душею, як сплаканадитинаіде в обійми того, хтоїїжалує. Се нічого, щоти не обіймав мене ніколи, се нічого, щоміж нами не було і спогаду про поцілунки, о, я піду до тебе з найщільнішихобіймів, віднайсолодшихпоцілунків! Тільки з тобою я не сама, тільки з тобою я не на чужині. Тількитивмієшрятувати мене відсамої себе. Все, що мене томить, все, що мене мучить, я знаю, тиздіймешсвоєю тонкою тремтячою рукою, – вона тремтить, як струна, – все, щотьмаритьмені душу, типроженешпроменемтвоїхблискучих очей, – ох, у тривких до життя людей таких очей не буває! Се очі з іншоїкраїни…
Мійдруже, мійдруже, нащотвоїлисти так пахнуть, як зів’ялітроянди?
Мійдруже, мійдруже, чому ж я не можу, коли так, облити рук твоїх, рук твоїх, що, мов струни, тремтять, своїмигарячимислізьми?
Мійдруже, мійдруже, невже я одинока згину? О, візьми мене з собою, і нехай над нами в’янутьбілітроянди!
Візьми мене з собою.
Ти, може, маєш яку іншумрію, де мене немає? О дорогиймій! Я створю тобісвіт, новийсвітновоїмрії. Я ж для тебе почала новумріюжиття, я для тебе вмерла і воскресла. Візьми мене з собою. Я так боюсяжити! Ціноюновихмолодощів і то я не хочу життя. Візьми, візьми мене з собою, ми підемо тихо посередцілоголісумрій і згубимосьобоє помалу, вдалині. А на тіммісці, де ми були в житті, нехай трояндив’януть, в’януть і пахнуть, як твоїлюбілисти, мійдруже…
Крізьтемряву у простір я простягаю руки до тебе: візьми, візьми мене з собою, се буде мійрятунок. О, рятуй мене, любий!
І нехай в’янутьбілі й рожеві, червоні й блакитнітроянди.
7.11.1900
Поясніть заголовок поезії в прозі, підібравши асоціації до кожного слова.
Твої


Листи


Завжди


Пахнуть


Зів`ялими


Трояндами


Перефразуйте назву довільно, поширеними реченнями та запишіть.



Немає коментарів:

Дописати коментар